Skip to content

260 Bradley AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block186
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,600
53%
Improvement Value:$142,500
47%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+3.4%
2024$10,438+2.6%
2023$10,169+0.7%
2022$10,101+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956