Skip to content

308 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 22, 1993

Property Information

Block187
Lot88
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
54%
Improvement Value:$166,300
46%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,690+3.4%
2024$12,269+2.6%
2023$11,953+0.7%
2022$11,873+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7622, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1921