Skip to content

117 New York AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block18
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionAL-CB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
76%
Improvement Value:$53,200
24%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+3.4%
2024$7,673+2.6%
2023$7,475+0.7%
2022$7,425+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 8624, Page 71

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 8205, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1948