Skip to content

128 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block274
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
64%
Improvement Value:$99,100
36%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,576+3.5%
2024$9,250+2.7%
2023$9,005+0.7%
2022$8,944+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926