Skip to content

15 New York AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1929

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block20
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,002
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
65%
Improvement Value:$80,000
35%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,035+3.4%
2024$7,768+2.6%
2023$7,568+0.7%
2022$7,517+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,002DeedBook 3804, Page 1114Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 7694, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1929