Skip to content

22 Brook StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1925

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 16, 2017

Property Information

Block261
Lot62
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,015
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
58%
Improvement Value:$105,800
42%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,881+3.4%
2024$8,586+2.6%
2023$8,365+0.7%
2022$8,309+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 2624, Page 252Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8431, Page 513

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 7847, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1925