Skip to content

65 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$151,500
Last Sale Date
May 18, 1998

Property Information

Block103
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,094
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
63%
Improvement Value:$93,900
37%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955+3.4%
2024$8,658+2.6%
2023$8,435+0.7%
2022$8,379+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 8068, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1921