Skip to content

33 S Paula DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Jun 8, 2000

Property Information

Block229
Lot55
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,407
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,400
49%
Improvement Value:$150,800
51%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+3.4%
2024$10,169+2.6%
2023$9,906+0.7%
2022$9,841+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 8285, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1949