Skip to content

58 Woodbine StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1936
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block229
Lot79
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1.5S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,400
76%
Improvement Value:$89,400
24%
Total Assessment$369,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,043+3.4%
2024$12,610+2.6%
2023$12,285+0.7%
2022$12,203+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 4964, Page 1251Recorded4/3/2023

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8116, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1936