Skip to content

157 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Date
Sep 5, 2016

Property Information

Block23
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,085
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
60%
Improvement Value:$112,700
40%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,721+3.5%
2024$9,390+2.7%
2023$9,141+0.7%
2022$9,079+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931