Skip to content

176 S Washington Avenue(Unit C00C5)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block243
Lot19
QualifierC00C5
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB2S1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage967
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$120,000
59%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,230+3.4%
2024$6,991+2.6%
2023$6,810+0.7%
2022$6,765+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft967DeedBook 1731, Page 320Recorded8/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1985