Skip to content

60 Beucler PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block247
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
40%
Improvement Value:$222,300
60%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,131+3.4%
2024$12,695+2.6%
2023$12,368+0.7%
2022$12,286+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955