Skip to content

16 Elm Street(Unit C0004)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$104,900
Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block251
Lot5
QualifierC0004
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S PS19
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage971
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$97,500
52%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+3.4%
2024$6,394+2.6%
2023$6,229+0.7%
2022$6,188+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 8424, Page 70

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 8146, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1985