Skip to content

50 Carnation StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$409,900
Last Sale Date
Mar 3, 2006

Property Information

Block252
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
57%
Improvement Value:$120,200
43%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,883+3.4%
2024$9,555+2.6%
2023$9,308+0.7%
2022$9,247+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$409,900
DeedBook 9029, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1926