Skip to content

124 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1800

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 20, 2006

Property Information

Block25
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
50%
Improvement Value:$175,000
50%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,232+3.4%
2024$11,826+2.6%
2023$11,521+0.7%
2022$11,444+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 9181, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1800