Skip to content

77 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1945

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jan 28, 1994

Property Information

Block25
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,400
60%
Improvement Value:$112,100
40%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,999+3.4%
2024$9,667+2.6%
2023$9,418+0.7%
2022$9,356+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 7670, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1945