Skip to content

55 Brook StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block261
Lot83
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
55%
Improvement Value:$109,600
45%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606+3.4%
2024$8,320+2.6%
2023$8,106+0.7%
2022$8,052+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$437,500
Sq Ft1,196DeedBook 4656, Page 751Recorded4/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1946