Skip to content

156 Porter AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block271
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
56%
Improvement Value:$125,300
44%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,063+3.4%
2024$9,729+2.6%
2023$9,478+0.7%
2022$9,415+1.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 2910, Page 1515Recorded4/14/2018

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 2853, Page 1239Recorded1/31/2018

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8920, Page 403

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8567, Page 406

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 8305, Page 868

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 8211, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1950