Skip to content

33 Brook StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1906

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block261
Lot88
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
58%
Improvement Value:$97,600
42%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,183+3.4%
2024$7,911+2.6%
2023$7,707+0.7%
2022$7,656+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 9106, Page 29

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 8250, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1906