Skip to content

5 Brook StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1957

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block261
Lot93
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,300
46%
Improvement Value:$183,400
54%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,016+3.4%
2024$11,618+2.6%
2023$11,318+0.7%
2022$11,243+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 9095, Page 292

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 8553, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1957