Skip to content

72 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1925

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Sep 22, 2016

Property Information

Block265
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
40%
Improvement Value:$240,200
60%
Total Assessment$400,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,115+3.4%
2024$13,647+2.6%
2023$13,295+0.7%
2022$13,207+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 2402, Page 875Recorded10/11/2016

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 2274, Page 483Recorded5/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925