Skip to content

137 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block274
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
57%
Improvement Value:$120,000
43%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876+3.4%
2024$9,548+2.6%
2023$9,302+0.7%
2022$9,240+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9052, Page 168

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8083, Page 829

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 7654, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1950