Skip to content

167 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block274
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
59%
Improvement Value:$110,500
41%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,291+3.5%
2024$8,974+2.7%
2023$8,736+0.7%
2022$8,677+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958