Skip to content

151 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1969

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Nov 28, 2001

Property Information

Block274
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
43%
Improvement Value:$212,400
57%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,135+3.4%
2024$12,699+2.6%
2023$12,371+0.7%
2022$12,289+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 8426, Page 379

Property Sale

Sale
$235,300
DeedBook 8255, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1969