Skip to content

112 Seminary StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2014

Property Information

Block281
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
65%
Improvement Value:$101,000
35%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,014+3.5%
2024$9,673+2.7%
2023$9,417+0.7%
2022$9,353+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 1674, Page 651Recorded5/21/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8389, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1951