Skip to content

173 Marcotte LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block281
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,800
61%
Improvement Value:$120,900
39%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,029+3.4%
2024$10,663+2.6%
2023$10,388+0.7%
2022$10,319+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8232, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1951