Skip to content

40 Wilbur RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 12, 2009

Property Information

Block312
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
43%
Improvement Value:$231,100
57%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,323+3.4%
2024$13,848+2.6%
2023$13,491+0.7%
2022$13,401+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 96, Page 416

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8092, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1941