Skip to content

152 Wilbur RoadBergenfield, NJ 07621

Built 2023

Last Sale Price
$1,570,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block314
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,330+172.7%
2024$12,221+2.6%
2023$11,906+0.7%
2022$11,827+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,570,000
DeedBook 5073, Page 1625Recorded9/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,498DeedBook 4794, Page 878Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$417,500

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 1980, Page 1831Recorded7/2/2015

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 9137, Page 80