Skip to content

69 Harriet AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2006

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 26, 2006

Property Information

Block314
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,688
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
26%
Improvement Value:$555,000
74%
Total Assessment$745,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,276+3.4%
2024$25,405+2.6%
2023$24,749+0.7%
2022$24,585+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 9114, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8911, Page 210