Skip to content

63 Harriet AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block314
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,623
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
53%
Improvement Value:$173,700
47%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,004+3.4%
2024$12,573+2.6%
2023$12,248+0.7%
2022$12,167+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928