Skip to content

45 Sylvamdur AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Aug 17, 2051

Property Information

Block318
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,500
38%
Improvement Value:$313,800
62%
Total Assessment$505,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,822+3.4%
2024$17,231+63.5%
2023$10,537+0.7%
2022$10,465+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft1,267DeedBook 4852, Page 1663Recorded11/2/2022

Property Sale

Sale
$524,000
Sq Ft1,267DeedBook 4411, Page 1102Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8880, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1950