Skip to content

105 Chestnut StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Aug 13, 1999

Property Information

Block39
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
56%
Improvement Value:$145,200
44%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,639+3.4%
2024$11,253+2.6%
2023$10,963+0.7%
2022$10,890+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 8199, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1950