Skip to content

15 Momar DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block39
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionS-CB1G1S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,763
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
49%
Improvement Value:$177,200
51%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,345+3.4%
2024$11,935+2.6%
2023$11,627+0.7%
2022$11,550+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,763DeedBook 1702, Page 220Recorded7/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950