Skip to content

76 N Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block58
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,800
55%
Improvement Value:$121,300
45%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,597+3.4%
2024$9,279+2.6%
2023$9,039+0.7%
2022$8,979+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,280DeedBook 3360, Page 1055Recorded9/26/2019

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 8923, Page 334

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 7796, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1952