Skip to content

32 Coyne CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 1, 2000

Property Information

Block5
Lot44
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,700
50%
Improvement Value:$172,600
50%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,285+3.4%
2024$11,877+2.6%
2023$11,571+0.7%
2022$11,494+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8270, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1926