Skip to content

150 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 4, 1998

Property Information

Block85
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,121,200
51%
Improvement Value:$1,077,600
49%
Total Assessment$2,198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,552+3.4%
2024$74,979+2.6%
2023$73,044+0.7%
2022$72,560+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975