Skip to content

41 W Church Street(Unit C0010)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block89
Lot5
QualifierC0010
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S6G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage604
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
53%
Improvement Value:$63,200
47%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,698+3.4%
2024$4,542+2.6%
2023$4,425+0.7%
2022$4,396+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft604DeedBook 2121, Page 1137Recorded12/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1985