Skip to content

148 Harcourt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block96
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
51%
Improvement Value:$162,000
49%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,780+3.4%
2024$11,389+2.6%
2023$11,095+0.7%
2022$11,022+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950