Skip to content

102 Harcourt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1970

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 19, 2002

Property Information

Block96
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
50%
Improvement Value:$147,900
50%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,436+3.4%
2024$10,090+2.6%
2023$9,830+0.7%
2022$9,765+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8464, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1970