Skip to content

97 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1927

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Sep 23, 1998

Property Information

Block96
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
53%
Improvement Value:$130,800
47%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+3.4%
2024$9,507+2.6%
2023$9,262+0.7%
2022$9,200+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 8108, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1927