Skip to content

81 E Hamilton AveEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jan 17, 2018

Property Information

Block1102
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,410
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,000
65%
Improvement Value:$249,000
35%
Total Assessment$705,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,665+3.1%
2024$21,009+3.1%
2023$20,375+2.7%
2022$19,846-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,410DeedBook 2885, Page 2357Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,410DeedBook 1835, Page 2016Recorded1/9/2015

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,411DeedBook 8544, Page 294Recorded1/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1907