Skip to content

221 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2015

Property Information

Block1103
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page001U

Building Details

Building ClassW1-D1
Description2S-F-COM
Dwellings---
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,400
69%
Improvement Value:$194,600
31%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,619+3.1%
2024$22,904+3.1%
2023$22,213-20.0%
2022$27,781+53.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

DeedBook 1809, Page 1019Recorded12/9/2014

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9459, Page 175NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/6/2007

Property Built

Built

Year Built: 2000