Skip to content

132 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 21, 2000

Property Information

Block913
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description2S-F-UG-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,100
62%
Improvement Value:$249,900
38%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,975+3.1%
2024$19,370+3.1%
2023$18,785+2.7%
2022$18,298+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8335, Page 218Recorded12/29/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft11DeedBook 7681, Page 38NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/15/1994