Skip to content

62 Church StEnglewood, NJ 07631

Built 1916

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Nov 6, 1999

Property Information

Block1204
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,502
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,300
73%
Improvement Value:$98,500
27%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,395+3.1%
2024$11,050+3.1%
2023$10,716+2.7%
2022$10,438+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 8228, Page 341Recorded11/24/1999

Property Built

Built

Year Built: 1916