Skip to content

98 Hillside AveEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
May 12, 2011

Property Information

Block1204
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class18
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage4,721
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,100
51%
Improvement Value:$617,600
49%
Total Assessment$1,257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,649+3.1%
2024$37,479+3.1%
2023$36,348+2.7%
2022$35,404+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft4,721DeedBook 789, Page 262Recorded7/19/2011

Property Sale

Sale
$1,320,000

From:

To:

Sq Ft3,307DeedBook 9388, Page 49NU CodeOutside sample period (5)Recorded8/20/2007

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8021, Page 573Recorded11/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1907