Skip to content

66 Church StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block1204
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-S
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage3,283
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,300
82%
Improvement Value:$81,700
18%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,706+3.1%
2024$13,291+3.1%
2023$12,889+2.7%
2022$12,555+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft3,283DeedBook 8297, Page 474Recorded8/15/2000

Property Built

Built

Year Built: 1908