Skip to content

490 Highview RdEnglewood, NJ 07631

Built 2022

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block1301
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings---
ZoningR-AA
Sq Footage4,074
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,037,900
52%
Improvement Value:$957,500
48%
Total Assessment$1,995,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,319+98.3%
2024$30,929+3.1%
2023$29,995+2.7%
2022$29,217+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 4597, Page 1097Recorded2/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$2,550,000

From:

To:

Sq Ft4,074DeedBook 9472, Page 5Recorded12/28/2007