Skip to content

385 Elkwood TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block1303
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-BV-BG-PL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,263
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,400
60%
Improvement Value:$336,200
40%
Total Assessment$846,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,016+3.1%
2024$25,229+3.1%
2023$24,467+2.7%
2022$23,832+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft3,263DeedBook 2491, Page 351Recorded1/4/2017

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,263DeedBook 492, Page 1506NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/4/2010

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,517DeedBook 9118, Page 633Recorded7/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1950