Skip to content

235 Walnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1,515,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block1503
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage3,845
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$543,200
55%
Improvement Value:$444,600
45%
Total Assessment$987,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,355+3.1%
2024$29,436+3.1%
2023$28,547+2.7%
2022$27,807+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,515,000

From:

To:

Sq Ft3,845DeedBook 2777, Page 175Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

Sq Ft3,845DeedBook 9556, Page 194Recorded6/12/2008

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 7612, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1923