Skip to content

234 Cedar StEnglewood, NJ 07631

Built 1925

Last Sale Price
$1,530,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block1503
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-S-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage3,820
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$611,000
60%
Improvement Value:$401,900
40%
Total Assessment$1,012,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,126+3.1%
2024$30,184+3.1%
2023$29,273+2.7%
2022$28,513+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,530,000

From:

To:

Sq Ft3,820DeedBook 4355, Page 713NU CodeOutside sample period (5)Recorded9/1/2021

Property Sale

Sale
$1,525,000

From:

To:

Sq Ft3,820DeedBook 168, Page 1Recorded7/10/2009

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft3,820DeedBook 8467, Page 722Recorded5/7/2002

Property Built

Built

Year Built: 1925